Search This Blog

Wednesday, January 29, 2014

Neighborhood Honor Roll Celebration Recognizes Neighbors Who Go Above and Beyond


Submitted by Saint Paul City Council President Kathy Lantry

On Friday, January 31, all of the 17 district councils in Saint Paul will gather at the University of St. Thomas to celebrate the newest inductees to the Neighborhood Honor Roll.  The Neighborhood Honor Roll Awards Night has become an annual tradition to recognize those neighbors who go above and beyond to help make our neighborhoods a better place in which to live and work.  Each district council nominates individuals or programs to be added to the Honor Roll.

I have been honored to be a part of the Awards Ceremony for the past several years and I am always amazed and inspired by the work that these many volunteers are doing in our community.  This year’s inductees are no exception.  Whether it’s working with seniors or youth; participating in neighborhood cleanups or community gardens; restoring buildings or promoting businesses; organizing events or planning for the future, these volunteers spend countless hours of their time making our neighborhoods better. 

The new inductees will be awarded with a certificate and their names will be inscribed on one of the Honor Roll plaques that hang outside of City Council Chambers in the City Hall/Court House building.  The awards ceremony is also recognized with a city council resolution and the festivities this year will include hors d’oeuvres, music by The Light of the Moon Duo, and remarks by Mayor Chris Coleman.

The list of this year’s inductees is below.  Please join me in thanking them for their volunteer service and their inspiration to all.

District 1
Bonnie Peace Watkins, Gordon Westerberg, Christopher Melendez and Timothy Turner

District 2
Matthew Dunkel, Mark Helgerson, Jerry Romero

District 3
Don Oberdorfer, Monica Bryand

District 4
Anita Bendickson, Sage Holben, Cleo Kelly

District 5
Arlington Hills Lutheran Church, Golden Harvest Foods, Shannon Lawson

District 6
William Lipkin, Gidget Bail, Joe Zschokke

District 7
Mel Conklin, Anthony Fernandez 

District 10
Pete Bolstad, The Hubert H Humphrey Job Corps Center, Chris Harkness

District 11
Greg Anderson, Dan Loritz, Erin Pavlica

District 12
Sue Conner and Sherman Eagles, Julie Glowka and Cindy Thrasher, Deanna Seppanan

District 13
Glen McCluskey, Brenda Natala, Kristen Wasyliszyn

District 14
Sharon Toscano, Joyce Krech, Adam Backstrom and Lloyd Cledwyn

District 15
Barb Sommers, Bob Wokasch, Cretin-Derham Hall

District 16
Jim Fritz, Doug Rzeszutek, Bill Pesek

District 17
Rick Cardenas, Mark Haugen, Bill Thurmes


No comments:

Post a Comment

Note: Only a member of this blog may post a comment.